skip to Main Content

Je to typická dravá ryba našich stojatých i tekoucích vod. V noci neloví, je aktivní ve dne. Díky dozadu posunuté hřbetní a řitní ploutvi má nápadný tvar, nezaměnitelný s jinými druhy našich ryb. Dorůstá do délky až 1,5 metru a hmotnosti až 35 kg. Jde o hospodářsky velmi cenný druh. Plní také významnou biomeliorační funkci, omezuje totiž početnost ryb, které mají sklon k přemnožení, přičemž vybírá hlavně slabší a nemocné jedince. Ve sportovním rybolovu patří tato ryba k nejvyhledávanějším druhům. Její maso je lahodné a má nízký obsah tuku.

Zajímavost:

Známý je úlovek štiky z Nechranické nádrže o délce 1,42 m a hmotnosti 22,5 kg z roku 1989, nebo úlovek štiky o délce 137 cm a hmotnosti 27,1 kg která byla chycena v roce 1988 na ÚN Vranov

Historický exkurz:

Štika obecná patřila k cenným druhům ryb. Byla určena hlavně na stoly šlechty a bohatých měšťanů. Při výlovech jimi byli obdarováni vzácní hosté a teprve zbytek šel do prodeje. Štiky se nevážily, ale prodávaly na kusy. Podle velikosti se třídily na velké, mísní, podmísní, prostřední, menší a štičky. Velké stály v 17. století až 30 grošů, malé byly cenově srovnatelné s kapry.

Gastronomický význam:

Štika je oblíbenou rybou pro přípravě pokrmů teplé i studené kuchyně. Mase ze štiky bělavé barvy je lahodné, kvalitní a mí nízký obsah tuku, proto představuje vhodnou dietní stravu. Plněná štika tvoří vítanou ozdobu rautových stolů. Velkou pochoutkou jsou i štičí játra.

Zdroje:
Ryby našich vod; Český rybářský svaz, z.s.; 2021
Česká rybí kuchyně aneb kapr nejen o Vánocích; L. Kubásková, J. Jakubská, M. Čeněk; NZM; 2020

Autor fotografie: prof. Ing. Radim Vácha, Ph.D.

Zpátky nahoru