K příležitosti výročí 100 let od založení Československé akademie zemědělské (ČAZ) v roce 1924 vydala ČAZV knihu s názvem „100 let České akademie zemědělských věd 1924-2024“. nyní si ji můžete pročíst a prohlédnout také online v elektronické verzi.
Dne 18. listopadu 2024 proběhl v Praze v Domě zemědělské osvěty interaktivní seminář s názvem „Výpočet uhlíkové stopy v zemědělství“, který pořádala ČAZV pod záštitou předsedy Odboru ekonomiky, řízení, sociologie a informatiky (OEŘSI), prof. Ing. Lukáše Čechury, Ph.D. Akce, která byla součástí oslav 100letého výročí ČAZV, se těšila velkému zájmu odborné i laické veřejnosti. Akce zdůraznila důležitost spolupráce mezi akademickou sférou a praxí v oblasti zemědělství.
Seminář nabídl účastníkům unikátní příležitost seznámit se s metodikou výpočtu uhlíkové stopy v zemědělství, praktickými zkušenostmi se sběrem dat a možnostmi propojení s dotačními programy a nefinančním reportingem dle směrnice CSRD. Program byl zahájen úvodním slovem a představením problematiky, následovala přednáška zaměřená na teorii a metodiku výpočtu uhlíkové stopy, vedená Karlem Kotounem, zakladatelem Green0meter. Další část programu patřila workshopu pod vedením Petra Kopečka, manažera sektoru zemědělství ČSOB. Účastníci se aktivně zapojili do diskuse o praktických aspektech sběru dat, které jsou klíčové pro přesný výpočet uhlíkové stopy. Seminář byl zakončen diskuzním blokem, kde odborníci i účastníci sdíleli své názory a zkušenosti na propojení výpočtu uhlíkové stopy s dotačními mechanismy a legislativními požadavky. Prezentaci naleznete zde.
Akce se setkala s velmi pozitivními ohlasy. Účastníci ocenili nejen odbornou úroveň přednášek a diskusí, ale také možnost navázat kontakty s kolegy z oboru. Seminář významně přispěl k šíření povědomí o environmentálních aspektech zemědělství a jejich praktickém dopadu na řízení zemědělských podniků.
V případě dotazů se prosím obracejte přímo na autory semináře:
Ing. Petr Kopeček, Ph.D., manažer sektoru zemědělství ČSOB (pkopecek@csob.cz)
Ing. Karel Kotoun, zakladatel Green0meter (karel.kotoun@green0meter.com)
Na akci byly propagovány vědecké časopisy ČAZV.
ČAZV děkuje všem partnerům, přednášejícím a účastníkům za úspěšný průběh semináře a těší se na další společné akce věnované aktuálním tématům v oblasti zemědělství.
Pro více informací o semináři a dalších aktivitách ČAZV navštivte naše webové stránky: www.agriculturejournals.cz