dne 13. července v Modrém salonku Domu zemědělské osvěty v Praze 2, Slezská 7,
Záznam z rozšířeného zasedání Předsednictva
dne 4.11.2008 konaného v zasedací místnosti VÚRV, v.v.i.
V rámci zasedání byl uspořádán seminář s diskusí na téma:
SOUČASNOST A PERSPEKTIVY OBNOVITELNÝCH ZDROJŮ ENERGIE A SUROVIN
Organizační garanti semináře:
Odbor rostlinné výroby ČAZV
Odbor zemědělské techniky, energetiky a výstavby ČAZV
ve spolupráci s VÚRV, v.v.i. a VÚZT, v.v.i.
Závěry
z rozšířeného zasedání předsednictva ČAZV 4.11.2008 v Praze –Ruzyni na téma:
Obnovitelné zdroje energie a surovin v resortu zemědělství
Na zasedání předsednictva ČAZV dne 4.11.2008 v Praze – Ruzyni byla za účasti zástupců resortu zemědělství, životního prostředí, chemického průmyslu a dalších organizací projednávána problematika obnovitelných zdrojů energie a surovin.
Tato problematika patří mezi top-problémy 21.století, které lze stručně charakterizovat následujícím výčtem:
- zásobování energiemi
- zdravotní nezávadnost, bezpečnost a kvalita potravin
- zásobování pitnou vodou
- trvale udržitelné hospodaření v krajině
- omezování negativních vlivů antropogenní činnosti na životní prostředí
- spravedlivý ekonomický režim ve světovém hospodářství
Na rozšířeném zasedání předsednictva ČAZV bylo konstatováno:
- Resort zemědělství má velmi vysoký potenciál pro výrobu i využití obnovitelných zdrojů energie a společně s komunální sférou rozhodujícím způsobem ovlivňuje současný stav i další možnosti jejich rozšíření.
- Produkce obnovitelných zdrojů energie na zemědělské půdě nemá rozhodující vliv na cenovou úroveň potravinářských surovin v době, kdy se na celkové spotřebě primárních energetických zdrojů více než 90ti % podílí fosilní paliva a jaderná energie.
- Produkci a využití biopaliv je třeba posuzovat na různých úrovních (celosvětové, kontinentální, národní, regionální, lokální) a důsledně respektovat omezené mezi úrovňové vztahy pokud jde o argumenty pro i proti.
- Energetická i potravinová politika z pohledu resortu zemědělství se musí do budoucna opírat o biotechnický a biotechnologický rozvoj („food, feed, fiber, fuel“).
- Biopaliva nejsou pouze energetický problém neboli jednorozměrná alternativa, ale týkají se i rozvoje venkova, vytváření pracovních příležitostí, redukce emisí skleníkových plynů, vytvářejí příjem podnikatelských subjektů, atd.
- „Akční plán pro biomasu ČR“ předpokládá podporu inovačním, výzkumným a experimentálním programům, které se v současné době nedostává v potřebném rozsahu a stabilitě.
- Renezanci výstavby bioplynových stanic v současné době umožnily dotační podpory MZe, MŽP a MPO.
- Průběh finanční a ekonomické krize v celosvětovém měřítku je příležitostí pro vytvoření nového pohledu na obnovitelné zdroje energie a biopaliva jako součást energetického mixu.
Návrhy na další postup podpory rozvoje obnovitelných zdrojů energie a biopaliv:
- Stanovit závaznost „Akčního plánu pro biomasu ČR“ na úrovni resortů.
- Jako součást politické podpory rozšíření obnovitelných zdrojů energie a biopaliv se zaměřit na jejich vztah k energetické bezpečnosti, potravinové bezpečnosti, klimatickým změnám, udržitelnosti rozvoje výroby a využití vytváření trhu na národní i mezinárodní úrovni.
- Podpořit účast národních subjektů v mezinárodních projektech výzkumu OZE a biopaliv.
- V inovačních, výzkumných a experimentálních programech podpořit :
- rozvoj fytoenergetiky ( např. rozšířením sortimentu druhů a odrůd energetických plodin podporou jejich introdukce, selekce a šlechtění včetně GMO postupů, zvýšení produkčního potenciálu energetických plodin na 1,5 – 2-násobek současného stavu do 15 -25 tun suché hmoty z 1 ha a tím zlepšení ekonomiky jejich pěstování a využití ( bez dotace!), snížením nákladovosti pěstování energetických plodin, zaváděním nových druhů a odrůd nenáročných na agrotechniku, hnojení a ochranu, vývojem nových a zdokonalováním existujících technologií pro pěstování, sklizeň, skladování a zpracování energetických plodin).
- rozvoj alternativních biopaliv (např. výzkum, vývoj a uvedení na trh biopaliv 2. generace , intenzifikace provozu anaerobních reaktorů.
- rozvoj materiálového využití zemědělských produktů pro nepotravinářské účely (např. náhrada statkových hnojiv živočišného původu komposty, výzkum a vývoj nových materiálů pro stavebnictví, farmacii).